Doplňky

29.08.2017

Doplňky v kuchyni nám usnadňují práci a orientaci ve skříňkách. Ať už to jsou třeba příborníky, různé drátěné koše nebo držáky talířů. Díky takovýmto doplňkům si dokážeme v kuchyni udržet přehled a pořádek. Nestane se nám, že bychom nemohli něco najít.

Dřezy

Výběr dřezu je individuální záležitost. Někomu bude stačit malý dřez s odkapem, jiný bude chtít dřez fragranitový zarovnaný do roviny s pracovní deskou. Je jen na nás co od dřezu očekáváme a co chceme aby splňoval.

Baterie

To samé co platí pro dřezy platí i pro baterie. Někomu stačí obyčejná páková baterie, jiný chce mít baterii s výsuvnou sprchou nebo barevným podsvícením.

Příborníky

Nejlepší řešení pro přehlednost jídelních příborů, ale i jiných kuchyňských nástrojů (vařečky, mašlovačky, naběračky atd.) Alespoň jeden příborník by měl být v každé kuchyni. Ideálně v šuplíku pod varnou deskou (ulehčí vám to vaření)

Odpadkové koše a sortery

Můžeme si vybrat, zda chceme mít koš (sorter) vložený do šuplíku pod dřezovou skříňkou, nebo jestli bude koš umístěn v jiné skříňce a při otevření se nám otevře jeho víko. Výhodou sorterů je, že je máme hned pod dřezem a nemusíme s odpadky pobíhat po kuchyni a to, že v dnešní době se bere ohled na třídění odpadu, a tomu jsou boxy v sorterech uzpůsobené (min. dva boxy s barevně označenými víčky).

Drátěné koše, Karusely

Drátěné výsuvné koše se používají do úzkých skříněk (od rozměru 150mm), pro uklízecí prostředky, lahve od vína či vody nebo jiné stojaté předměty.

Karusely jsou výsuvné police do rohových skříněk (někdy také "ledviny"). Díky svému systému pohybu jsou vyhledávaným řešením do přímých rohových skříněk, kde se pak nemusíme starat o to, jak se dostaneme pro věci uložené až v zadní časti skříňky. Ledviny se vyrábějí v mnoha tvarech a s více možnostmi jejich pohybu.

Rolety

Používáme je tam, kde by se otvíravé dvířko nebo výklop, nemohli dát použít pro svůj daný pohyb dvířka. Dvířko by se nemuselo vůbec otevřít, nebo by bylo v kolizi s jinými segmenty kuchyně (digestoř, police na stěně, jiná skříňka). Můžeme mít rolety skleněné, hliníkové a plastové. S různými způsoby navíjení rolety. Výhodou je jejich moderní vzhled a možnost nechat si vyrobit roletu přesně na požadovaný rozměr.

Skleněné police

Používají se ve skříňkách s hliníkovými rámečky nebo dvířky, kdy je výplní poloprůhledné sklo. Dají se použít i jako samostatné police připevněné ke zdi pomocí nosného kování (tzv. tukanů). Pro větší designový vzhled mohou být i podsvícené, pomocí LED pásků.

Sokly

Slouží k zakrytí nastavitelných nohou spodních skříněk. V případě hliníkových soklů, dotvářejí celkový vzhled kuchyně. Sokly z lamina se zase dají sladit s dekorem dvířek, korpusů skříněk nebo zádového panelu. Výška soklů závisí na tom jak vysokou kuchyň jsme si zvolili. Ve většině případů jsou to rozměry 100, 120 a 150mm.