Požadavky na úložný prostor

24.08.2017

Jak už jsem několikrát zmiňoval, každý budeme mít na skříň vlastní požadavky, takže bude jen na nás, jak si úložný prostor rozvrhneme.

Ukážeme si z jakých konstrukčních prvků se skříň skládá a detailně se zaměříme na možnosti řešení pomocí různých zabudovatelných doplňků.

Na co si u navrhování skříně dát pozor, je to, jakou maximální hloubku korpusu si můžeme dovolit.

Od toho se potom dále odvíjí hloubka vnitřního prostoru, hloubka šuplíků nebo košů a hlavně to jestli hloubka interiéru umožní použití šatních tyčí.

Pokud totiž máme například hloubku prostoru pro skříň 550mm a chceme mít posuvné dveře, musíme počítat s odečtením min. 100mm, které si vezmou kolejnice pro posuvné dveře. Tím dostaneme hloubku interiéru 450mm a to je stejný rozměr jako má ramínko na bundy a to by se nám potom mohlo stát, že tam žádnou bundu vlastně nedostaneme. Ideální je proto počítat s hloubkou skříně 600mm.

Máme také možnost se rozhodnout jestli chceme mít ve skříni záda. Dobrou volbou jsou v případě nerovných stěn ve starých bytech či domech nebo pokud jednoduše chceme mít skříň kompletně uzavřenou.

Záda můžeme mít naložená, vložená, vložená do drážky a vložená do polodřážky.

Konstrukční prvky

Možnosti řešení

- Police volná - nastavitelná: nejpoužívanější segment, možnost samostatně si zvolit prostor mezi policemi, ať už pro oblečení, boty, doplňky aj.

- Police pevná: je důležitá pro zpevnění korpusu skříně, většinou se pod ní přidělávají šatní tyče, kvůli zpevnění se umisťují pod a nad šuplíky

- Šatní tyče: nejvhodnější řešení pro zavěšení všeho možného (bundy, kabáty, obleky, košile, mikiny, trička atd.), pomocí držáků se přidělávají do boku stojného dílce pod pevnou polici, držáky se dají přidělat i přímo do pevné police, ale jen v případě, že jsou sešroubovány skrz pevnou polici

- Sklopná šatní tyč: většinou se používají u vysokých skříní, kde je instalujeme co možná nejvýše a z důvodu, že bychom do dané výšky nedosáhli, protože potřebujeme využít střední část skříně například pro šuplíky

- Šuplíky a zásuvky: jsou ideálním řešením pro přehlednost menšího oblečení, jako je spodní prádlo, pásky a různé doplňky.

Většinou se vyrábějí z lamina a mají pevné dno. Kvalitou a cenou se liší v případě použitého kování a jejich velikosti.

To může být klasický kolečkový vodící systém, ten je ze stran šuplíků viditelný a bývá trošičku slyšet.

Jeho lepší, ale o něco dražší verzí je skrytý vodící systém, ten vyniká lehkostí posuvu a svou tichostí.

U obou systémů si můžeme vybrat, zda chceme částečný nebo plný výsuv a velikost jmenovité délky výsuvu od 250mm až po 750mm, od této délky se určuje hloubka šuplíku.

- Drátěné koše a police: podle výšky úložného prostoru se dají použít v podstatě na cokoli, od spodního prádla přes módní doplňky, ručníky, ložní prádlo, i jako prádelní koš

Drátěné police můžeme využít například pro méně často nošenou obuv.

- Kalhotovník a kravatovník: výhoda zavěšení kalhot a tím zamezení jejich zmačkání, dá se využít i pro dámské sukně, kravatovník zajistí přehlednost ve všech kravatách

- Speciální držáky: jsou to kovové drátěné držáky například na žehličku, žehlící prkno, hadici od vysavače aj.