Pracovní deska

28.08.2017

Pracovní deska nám určuje pracovní prostor pro přípravu jídla, uvaření jídla a omytí nádobí. S tím by jsme měli počítat. Pracovní deska bude mít výřezy pro dřez a varnou desku (v některých případech i pro výsuvné nebo výklopné zásuvky). Měli by jsme pamatovat na to, že pracovní deska bude po nábytkovém kování nejnamáhanějším prvkem v kuchyni. Proto je dobré výběru pracovní desky věnovat více času.

Typy pracovních desek

Přírodní kámen patří k nejluxusnějším materiálům pro kuchyňské pracovní desky. Má neomezenou životnost, velkou odolnost a přírodní vzhled. Nevýhodou přírodního kamene může pro někoho být chlad. Síla desky je obvykle 30 - 40mm. Orientační cena je velmi různá podle druhu kamene. Nejčastěji používaná žula se pohybuje od 6 000 do 8 000 Kč za běžný metr. U luxusnějších kamenů i více.

Technistone je technický tvrzený kámen české výroby, který kombinuje přírodní suroviny (především křemen, který je extrémně tvrdý) s nejnovějšími technologiemi. Technistone je díky kvalitnějšímu pojivu na rozdíl od ostatních umělých kamenů odolnější a ve srovnání s přírodními kameny vykazuje stejné, v některých parametrech dokonce lepší vlastnosti. Síla desky může být libovolná, obvykle 30 - 40mm. Cena se pohybuje od 7 000 do 9 000 za běžný metr.

Umělý kámen je směs přírodních minerálů a akrylového polymeru. Síla pracovní desky není nijak omezená. Nejčastěji se dělá síla 38mm, ale můžeme si zvolit sílu desky libovolnou (od 10mm až do 80mm). Orientačně se cena pohybuje od 6 000 do 9 000 Kč za běžný metr.

Decorlit neboli pohledový beton či dekorativní beton. Betonová pracovní deska je zajímavým designovým řešením. Síla desky je libovolná. Cena se pohybuje od 6 000 do 9 000 Kč za běžný metr.

Masivní dřevěné desky jsou vhodné pro ty, kteří mají rádi přírodní materiály. Běžná síla pracovní desky je 30 nebo 40mm. Cena se pohybuje od 2 000 do 4 000 za běžný metr.

Pracovní deska Eurolight je lehčená konstrukční deska s voštinovým jádrem a sendvičovým způsobem konstrukce. Vyniká svou stabilitou a širokými možnosti při projektování nábytku a interiérů. Cena se pohybuje od 1500 do 2000 Kč za běžný metr pracovní desky.

Postformingové pracovní desky jsou dřevotřískové desky, na které je nalisován odolný HPL laminát. Laminát je přetažen přes přední hranu, tím vzniká ukončení přední hrany bez spár neboli nos pracovní desky. Běžná síla desky je 38mm. Cena se pohybuje od 600 do 1000Kč za běžný metr.