Rozdělení skříní podle umístění

21.08.2017

Vestavěná skříň do chodby

U těchto skříní hraje velkou roli tvar a velikost chodby, ve které chcete mít skříň umístěnou.

Musí zde být zajištěný prostor pro pohyb a možnost manipulace s objemnějšími věcmi (např. koupě nové sedačky, lednice, postele apod.).

Dále je potřeba si uvědomit , aby byla zajištěna funkčnost všech dveří, které jsou z chodby přístupné, a zvláště těch vchodových. Podle toho si určíme kde bude naše nová skříň stát.

Nyní začíná ta kreativnější část. Teď je na nás, co od takové skříně očekáváme. Zda do ní chceme jen naskládat a uschovat přebytečné krabice, oblečení, nářadí, sportovní vybavení, vysavač, sušák aj.

Nebo jestli nám bude sloužit každý den, kdy v ní můžeme mít pověšené bundy (funkce věšáku), srovnané boty (funkce botníku), odkládací prostor pro klíče atd. Nebo dokonce zkombinovat obě možnosti, prostě to co potřebujeme k naší spokojenosti.

Další možností, když máte více místa, je mít botník a věšák samostatně a skříň využít jen na bundy a kabáty, zavěšené na šatních tyčích, a zbytek prostoru zaplnit nastavitelnými police.

Nebo to můžete všechno umístit do skříně, kde to bude zavřené za posuvnými dveřmi a tím získáte přehlednou a uklizenou chodbu.

U skříní do chodby, kde není mnoho místa, je dobré upřednostnit posuvné dveře, ty nám ušetří místo před skříní a vyhneme se nechtěným kolizím dveří. Velkou výhodou pak bývá i zrcadlová výplň dveří, kdy díky zrcadlu máme pocit, že je chodba opticky větší.

Vestavěná skříň do ložnice

Skříně do ložnice mají danou jasnou funkci, a to pojmout co nejvíce našeho oblečení a doplňků.

Proto se ve většině případů umisťuje na delší stranu pokoje, a proti posteli. Tím získáme co možná největší využití prostoru.

Důležitým faktorem je to, jaké oblečení nosíme. Pokud nosíme převážně obleky nebo dámské kostýmky a šaty, je hloupost mít ve skříni jen jednu šatní tyč a zbytek nastavitelných polic.

Nebo, když nosíme trička a džíny a jsme zvyklí vše skládat do komínků, tak nám bude naopak jedna šatní tyč bohatě stačit. Zamyslete se, jak budete mít oblečení uložené, a podle toho si rozvrhnete vnitřní prostor.

Skříně se dají vybavit spoustou zabudovaných doplňků.

Vysouvatelné koše na ponožky a spodní prádlo, zásuvky na kravaty a pásky, vysouvatelný kalhotovník a jiné. A samozřejmě nesmíme zapomenout na rozumné rozložení nastavitelných polic.

Důležitým rozhodnutím je rozložení dveří a rozvržení výplní, pokud mluvíme o posuvných dveřích.

Ty mají výhodu v tom, že se výplně dají předělit a barevně kombinovat, tím se rozbije jednolitá plocha dveří a vytvoří se dokonalá rovnováha.

Vestavěná skříň do dětského pokoje

Zde se rozvržení liší podle typu dětského pokoje. Zda je chlapecký nebo dívčí.

V případě děleného pokoje je nejlepší všechno směřovat do neutrálních barev a kombinací, rozvržení vnitřního prostoru rozdělit na dvě části a vytvořit zrcadlový efekt.

Skříň do dívčího pokoje by měla mít určitě více prostoru pro šatní tyče.

Na pověšení šatů, kabátků, sukní atd. Dívky určitě potěší alespoň dva šuplíky na spodní prádlo a ponožky.

Měli by jsme počítat i s místem pro tašky, ať už sportovní nebo módní (kabelky, tašky přes rameno). Určitě budeme muset někam umístit krabice se starým oblečením nebo hračkami, které už se nepoužívají, na to nesmíme zapomenout.

A každá dívka potřebuje zrcadlo, takže volit posuvné dveře tak, aby alespoň jedno křídlo mělo zrcadlovou výplň, to je určitě potěší.

Skříň do chlapeckého pokoje by měla mít spíše více polic, ale určitě i jednu šatní tyč.

I tady se hodí dát alespoň jeden šuplík na spodní prádlo.

Budeme muset počítat s větším úložným prostorem pro sportovní vybavení, krabice se starými a rozbitými věcmi. Kluci sice mívají méně oblečení než dívky, ale zase to vykompenzují spoustou nepotřebných věcí, které přitáhnou bůhví odkud.

Vestavěná skříň do obývacího pokoje

Skříně do obývacího pokoje se moc nerealizují, protože jejich funkci úložného prostoru přebírá nábytková stěna v čele s televizní obrazovkou, ale i tak se dají do obývacího pokoje vestavět.

Jako první se musíme zaměřit na to, aby do našeho pokoje zapadla.

Měli by jsme jí co nejvíce přizpůsobit stávajícímu nábytku, aby v místnosti nebyla jako pěst na oko.

Dále si musíme ujasnit co do ní chceme vlastně uložit a od toho opět odvíjet vnitřní uspořádání.

Možná nemáte na chodbě dost místa na skříň která pojme všechny domácí uklízecí prostředky, vysavač, žehlící prkno aj. Můžete to vyřešit právě skříní v obývacím pokoji.

Díky posuvným dveřím nebude nikdo vědět co se ní ukrývá.

Nebo pokud se Vám nelíbí dnešní nábytkové stěny, můžete do skříně zabudovat televizor, všechny možné druhy elektroniky a digitální krabičky všeho druhu.

V takovém případě musíte ale počítat s místem pro kabely, polohou zásuvek a zajistit cirkulaci vzduchu. Variantou je i místo pro domácí kancelář s počítačem. Vše záleží jen na Vaší fantazii a Vašich potřebách.

Vestavěná skříň do podnájmu

Pokud chceme zařizovat vestavěnou skříň do bytu, který hodláme pronajímat, bude nás v první řadě zajímat, jak na tom nejvíce ušetřit, ale tak, aby neutrpěla kvalita nábytku.

Nejdražší položkou bývají posuvné dveře. Zde můžeme zvolit levnější varianty hliníkových rámů nebo si vybrat z rámů ocelových, popřípadě použít dveře otvíravé.

Jako výplň vychází nejlevněji obyčejné zrcadlo nebo laminová deska o síle 10mm.

V případě takovéto varianty skříně je lepší mít výplň v jednom kuse. Vyhnete se navýšení ceny za dělící příčky a sestavení dělených dveří.

Druhou položkou je materiál. Zde platí, že čím víc polic, tím víc m2 materiálu a tím větší cena.

Snažte se snížit počet polic na co nejmenší množství. Materiál můžeme snížit i tím, že odstraníme dno skříně a strop.

Upřednostněte prostor pro šatní tyče. Takováto verze skříně vychází cenově nejlevněji, ale s přehledem splní účel úložného prostoru i kvalitu nábytku.

V případě, že se sami nacházíte v podnájmu a chtěli by jste pořídit vestavěnou skříň, musíte zvážit jestli se dokážete dohodnou s majitelem bytu na nějakém kompromisu.

Například, Vy zařídíte vše okolo skříně a on Vám sníží třeba tři měsíční nájmy. Vy máte kde uložit věci a on získal do svého bytu novou skříň a nestálo ho to žádný čas.