Rozměry kuchyně

24.08.2017

Nejdůležitějším faktorem pro realizaci nové kuchyně, bude velikost a tvar místnosti.

Od těchto rozměrů se potom odráží velikost a tvar kuchyně. Bohužel ne vždy si můžeme dovolit takovou kuchyň, jakou bychom si přáli. Rozměry místnosti, a někdy i finance, nám to prostě nedovolí. Proto musíme vědět, co je pro nás na nové kuchyni nejzásadnější a to upřednostnit. A věci, které by se nám líbili, ale není pro ně bohužel místo, musíme obětovat.

Dalšími faktory, které můžou ovlivnit rozměry kuchyně, jsou okna a dveře. Ovšem ne vždy je to pravidlo. Týká se to spíše kuchyní v domech.

Okna nám mohou rozdělit a zmenšit úložný prostor v horních skříňkách a dveře (třeba do chodby nebo na zahradu) zase zmenšit šířku kuchyně nebo rozdělit její celistvost.

V případech, kdy je kuchyň připravována o rozměry kvůli dveřím, oknům nebo tvaru místnosti, můžeme v náš prospěch využít výšku místnosti a kuchyň tak nahnat do výšky. Ovšem musíme pamatovat na to, že když jsou horní skříňky příliš vysoké, kuchyň už nebude působit moderním dojmem, ale na druhou stranu tím zase získáme úložný prostor navíc.

Při realizaci konstrukčně standardní kuchyně (ne a-typ) je hloubka kuchyní dána pracovní deskou. Ve většině případů je to 600mm.

Výška kuchyně

Podle výšky místnosti se ve většině případů odvíjí i výška kuchyně. Tím, že třeba nemáme takové možnosti pro širokou kuchyň, řešíme tento nedostatek úložným místem v horních skříňkách nebo komínech. Zde to záleží na individuálním názoru u každého z nás. Ten kdo chce využít co nejvíce úložného prostoru a rozhodne se mít horní skříňky až ke stropu, tak se nemusí bát toho, že by i jeho kuchyň nemusela působit moderně. Vše se dá nějak designově vyřešit. Například nemít dvířka skříněk v jednom kuse nebo ve stejném dekoru či materiálu.

Nyní čas na nějaká čísla. Aby jste měli představu, jaké rozměry může kuchyň na výšku mít. Zde chci jen připomenout, že uváděné rozměry jsou rozměry, se kterými jsem pracoval já osobně, a u ostatních výrobců se mohou lišit.

Nejprve z jakých dílců se kuchyň na výšku skládá a tuto výšku udávají.

Sokl

Jeho výška je dána výškou použitých nastavitelných nohou. Nejpoužívanější rozměry jsou: 100mm, 120mm, 150mm

Spodní skříňka

Já osobně jsem pracoval s výškou korpusu 726mm. To ale neznamená, že je to pravidlo. Pokud jste třeba vyšší typ člověka a nechcete se k lince moc sklánět, tak můžete mít korpus i vyšší. Ale v takovém případě je možné, že pro Vámi zvolenou výšku nemusí být k dostání některé druhy dvířkovin (jsou výrobci, kteří vyrábějí sériově jen určité rozměry). Ale u většiny používaných materiálů se dá vše přizpůsobit, přesně tomu co potřebujete.

Pracovní deska

Nejběžněji používané desky mají výšku (tloušťku) 38mm a jsou to desky laminové. Ale i zde to není pravidlo. Například při použití desky z umělého kamene si můžeme zvolit výšku jakou chceme (od 10mm až po 80mm).

Zádový panel

Rozměr zádového panelu určuje výšku od plochy pracovní desky ke dnu horní skříňky. Jeho rozměr je více méně na nás. Záleží totiž na tom, jakou bude mít kuchyň celkovou výšku. Pokud víme, jak vysokou chceme mít kuchyň a skříňky, tak zádový panel pouze vyplňuje prostor mezi pracovní deskou a horní skříňkou. Nebo víme, že chceme mít tento prostor vysoký tak, abychom měli příjemný pocit při přípravě jídla nebo mytí nádobí. Zde totiž záleží i na naší osobní výšce. Když si třeba menší člověk zvolí výšku zádového panelu 550mm, bude mít sice krásný přehled o pracovním prostoru, ale je tu už možnost, že by nemusel dosáhnout do horních prostorů horních skříněk. A naopak vyšší člověk při výšce zádového panelu např. 450mm se bude muset sklánět, aby viděl přes horní skříňky na pracovní plochu. Důležité je Vaše pohodlí.

Horní skříňka

Opět použiji mnou používané rozměry. Výška horních skříněk se volí v závislosti na typu kuchyně. Pokud chceme mít moderní a designovou kuchyň, volí se skříňky malé výšky - 402mm, 502mm a v některých případech i 602mm. Rozměry jsou nastavené tak, aby bylo vnitřní rozvržení pro nastavitelné police přesně rozdělené na tu správnou výšku a optimální využití prostoru. U ostatních typů využíváme výšky - 724mm, 802mm a 902mm. Rozměry jsou opět navržené pro optimální využití prostoru. Tyto rozměry jsou standardně nabízené, ale i zde máme možnost zvolit si rozměr, který přesně chceme.

Komínová skříň

Je součtem všech výše zmíněných prvků a udává tak celkovou výšku kuchyně.