Rozvržení instalace

25.08.2017

U řešení instalací máme dvě možnosti. Buďto zachováme stávající rozvržení a uzpůsobíme tomu novou kuchyň. Nebo si uzpůsobíme kuchyň a instalace necháme nově předělat, tak aby vyhovovali umístění a rozvržení kuchyně.

Dostatek zásuvek

- musíme počítat s tím kolik spotřebičů a volně stojících spotřebičů budeme v naší nové kuchyni využívat.

Zásuvky, které nevidíme

- jsou to ty, které jsou schované za skříňkou a napájí většinou vestavěné spotřebiče (lednice, trouba, mikrovlnka a myčka)

- a zásuvky schované přímo za spotřebičem (nejčastěji digestoř)

Zásuvky viditelné

- jsou umisťovány do zádového panelu a jejich počet závisí na nás, zapojují se do nich volně stojící spotřebiče (rychlovarná konvice, kávovar, mikrovlnka a další), tím že využíváme kuchyň jako centrum dění, měli by jsme počítat s tím, že v ní budeme nabíjet i mobil, notebook a jiná technická zařízení. Nejčastěji se používají dvojzásuvky.

Vývod pro osvětlení

- tím se myslí vývod pro osvětlení pracovní desky zářivkou nebo LED osvětlením. Může to být zásuvka, nebo jen vyvedený kabel s koncovkou.

Instalace přívodu vody

- zaleží, zda zůstává stávající nebo chceme novou. V případě staré, je dobré vyměnit roháčky a těsnění u odpadu. U studené počítat s roháčkem na přívod vody i pro myčku. Při nové instalaci využijeme přidělání trubek na stěnu a dovedení do námi určeného místa (stejné řešení i pro odpadovou trubku).

Napájení varné desky

- jestli jsme se rozhodli pro varnou desku, musíme podle typu zjistit na jaké je napětí. Zda nám stačí jednofázová vývod na 230V nebo potřebujeme třífázový vývod na 400V.

Plyn

- v případě plynové desky musíme počítat s umístěním kohoutu plynu. V případě jiného umístění vařiče můžeme nastavit vzdálenost plynovou hadicí nebo si objednat plynaře na nastavení delší plynové trubky. Pro bezpečnost si vyžádejte zapojení plynové desky od revizního technika.

Po zaměření nebo předělání instalace se určí správné umístění skříněk. Aby zásuvka nevycházela například do boku skříňky, ale byla umístěná v přesné výšce a vzdálenosti.