Spotřebiče do kuchyně

31.08.2017

Pokud chcete kvalitní kuchyň, tak kuchyňské spotřebiče budou velkou položkou v její celkové ceně. Dále by jsme si měli ujasnit jaký typ spotřebičů chceme. Zda budeme mít lednici volně postavenou vedle kuchyně nebo zda ji umístíme do komínu a sjednotíme tím prostor i vzhled. To samé platí pro troubu (sporák), mikrovlnku a myčku. Já jsem spíše pro volbu vestavěných spotřebičů. Jejich cena sice bývá o několik tisíc větší než cena volně stojících spotřebičů, ale dotvoření celkového vzhledu je neocenitelné. Jsou také méně hlučnější, menší energetická spotřeba, ale hlavně šetří místo.

Při výběru spotřebičů je dobré vědět, jaké máte návyky při vaření, skladování potravin či úklidu. Zda opravdu potřebujete všechny funkce, které spotřebiče nabízejí. Jestli totiž používáte na současné troubě jen např. tři funkce, tak přeci zbytečné kupovat troubu s 50 funkcemi, které vůbec nevyužijete. Něco jiného bude zase to, když teď víte, že Vám nějaká funkce chybí. V takovém případě máte jasně dané požadavky. To samé platí pro myčku, pokud víte, že jí použijete jednou za dva dny, protože jste zvyklí mýt nádobí ve dřezu, zvolte myčku se šířkou 450mm a méně funkcemi. Když se ale u Vás myčka netrhne, domyje a může začít znovu, tak pro Vás bude jasnou volbou myčka široká 600mm s více funkcemi mytí a určitě také s Eco programem či nočním programem. To samé potom platí pro zbylé spotřebiče. Stačí si na chvilku sednout, vzít si papír a tužku, a vypsat u jednotlivých spotřebičů v čem Vám vyhovují, co by mít nemuseli, co jim naopak chybí atd. Z toho můžete poté vycházet.

Co se týče technických parametrů, je dobré sledovat hlučnost spotřebiče. Pro lepší orientaci pro Vás mám tabulku se stupnicí hlučnosti. Podle ní si budete moci představit, jak bude konkrétní spotřebič hlučný.

< 20 dB Volná příroda za bezvětří
20-30 dB Velmi klidný pokoj
30-40 dB Běžné hlukové pozadí
40-50 dB Normální zábava
50-60 dB Hlasitost domácí elektroniky v pokoji
60-70 dB Zvuk klávesnice
70-80 dB Osobní auto v městském provozu
80-90 dB Nákladní auto v městském provozu
90-100 dB Sbíječka na stlačený vzduch
100-110 dB Rockový koncert
110-120 dB Tryskové letadlo při ověřovacím běhu
120-130 dB Tryskové letadlo při startu
130-140 dB Výstřel z děla v bezprostřední blízkosti

Dalším kritériem by měla být energetická třída spotřebičů. Ta už se neudává písmeny B,C,D, ale jen písmenem A, a k němu se přidává určitý počet znamének (př. A++).

A nakonec od jaké značky si spotřebiče koupit? Tak tady to bude opravdu už záviset jenom na Vás. Vy sami víte, jaké značky vám vyhovují a jaké naopak ne. Ale je dobré se nad tím velmi dobře zamyslet. To, že máte například televizor od nějaké značky, a jste s ním spokojeni, ještě totiž neznamená, že lednice nebo varná deska od stejné značku bude stejně kvalitní. Nebo obráceně, jsou značky se kterými máte špatné zkušenosti, ale do kuchyně mohou být správnou volbou. Výběr je prostě individuální.

Bosch, Siemens, Whirlpool, LG, Baumatic, Electrolux, AEG, Mora, Miele, Indesit, Fagor, Zanussi, Beko, Candy,