Typy skříněk

23.08.2017

Kuchyňské skříňky se vyrábějí z dřevotřískových desek, neboli lamina. Jejich síla je 18mm a nejčastěji je to v dekoru bílé barvy. Korpus skříněk (korpus je sestavená skříňka bez dvířek; skládá se z boků, dna, stropu či svlaku a zad) je možné spojit nerozebíratelným spojem, jako je lepení pomocí lamel nebo kolíků, a nebo spojem rozebíratelným , a to pomocí vrutů.

Spodní skříňky

Skříňka otvíravá

Nejvyužívanější skříňka, ale je méně přehledná a musíme se k ní sklánět (pokud chceme dostat něco ze zadní části). Konstrukčně nejjednodušší a cenově nejlevnější. Máme možnost jedné nebo dvou nastavitelných polic. Šířka skříňky je na našem rozhodnutí. Ale od šířky nad 600mm musíme počítat s tím, že by měla mít 2x otvíravé dvířko. Hloubka skříňky záleží na tvaru místnosti a využití skříňky (může mít hloubku např. 350mm), ale u standardní kuchyně je hloubka 525mm.

Tuto hloubku získáme tím, že od hloubky kuchyně (600mm) odečteme 50mm (pro prostor za skříňkami, např. kvůli trubkám) a dalších 20mm odečteme za dvířkovinu (dvířko/čílko) a zůstane nám 5mm pro ideální přesah pracovní desky. Tento rozměr je používán u všech ostatních spodních skříněk.

Skříňka rohová

U této skříňky máme na výběr ze tří variant konstrukčního provedení. Rohová skříňka podélná (1), rohová skříňka úhlová (2) a rohová skříňka se skládaným dvířkem (3).

Výhodou těchto skříněk je jejich využití prostoru v rohu místnosti. Měli by jsme do nich umisťovat věci, které zas tak často nepoužíváme.

U skříňky podélné (1) je její šířka nejideálnější od rozměru 950mm až do 1200mm. Můžeme do ní umístit jednu nastavitelnou polici. Pro otvírání je nejlepší volit otvíravé dvířko, ale dá se použít i výsuvný šuplík. V případě malého prostoru pro kuchyň se dá využít i jako skříňka dřezová.

Zbylé dva typy jsou konstrukčně náročnější a tím i cenově dražší. A to kvůli šikmým řezům a frézování oblouků. Rozměrově se konstruují od rozměrů 900x900mm, ale v tomto rozměru není úplně ideální rozměr otvoru. Proto je lepší využívat rozměrů od 1050x1050mm až do 1200mm.

Je také možné mít rohovou skříňku výsuvnou, ale v tomto případě je její cena hodně vysoká.

Skříňka dřezová

Jak už název napovídá, umisťuje se pod dřez a je konstrukčně upravená, aby se do ní vešly odpadkové nádoby, odpad od dřezu a hadičky k baterii. Měla by být zevnitř ošetřena sanitárním silikonem, pro případ úniku vody. Standardně se dělají v rozměru 600mm, kvůli vaně dřezu. Mohou být i širší. Většinou se vedle dřezové skříňky umísťuje myčka. Varianty otevírání jsou buď otvíravé dvířko nebo výsuvný šuplík.

Skříňka šuplíková

Jejich největší výhodou je jejich plná možnost výsuvu šuplíku. To znamená, že se nebudete muset natahovat až někam do zadu skříňky. Prostě vysunete šuplík a vezmete to co potřebujete, žádné zbytečné přeskládávání a přehrabování věcí. Skříňky můžeme mít široké od 250mm až do 1200mm. Máme na výběr z mnoha kombinací rozvržení šuplíků ve skříňce. Nejvyužívanější je varianta dvou velkých šuplíků a jednoho malého, pak jen varianta dvou velkých šuplíků nebo varianta jednoho velkého šuplíku a tří malých atd.

Skříňka troubová

Ta je konstrukčně upravená pro vestavěnou troubu. V případě, že troubu nemáme umístěnou ve spotřebičovém komínu nebo zda-li jsme zvyklí mít nad troubou sporák (varnou desku). Většinou trouba nezabere celou výšku skříňky, takže máme pod možnost umístit ještě malý šuplík.

Horní skříňky

Skříňka otvíravá

Její využití je mnohem lepší než v případě spodní skříňky otvíravé. Protože se standardně horní skříňky vyrábí na hloubku korpusu 330mm. Tím je zajištěno optimální rozvržení vnitřního prostoru a měli bychom všude s přehledem dosáhnout. Pro lepší vzhled kuchyně je dobré mít tyto skříňky širší (nad 600m) a mít na nich 2x otvíravé dvířko.

Všechny horní skříňky jsou zavěšené pomocí závěsného kování na skobách nebo na závěsném plechu.

Skříňka rohová

Konstrukčně jsou řešené stejně, jako spodní skříňky rohové. Jen v rozměrech od 600x600mm do 900x900mm, v případě skříňky úhlové a skládané.

Skříňka pro digestoř

Tato skříňka se používá v případě, když nemáme možnost mít komínovou digestoř s odtahem ven. V takovém případě se používají digestoře s recirkulací, které jsou zabudované do skříňky a jsou naložené na spodku skříňky. Úložný prostor v takovéto skříňce pak závisí na velikosti těla digestoře.

Skříňka výklopná

Pomocí speciálního kování je zde zajištěno vyklopení dvířka v určitém úhlu a směru. Díky vyklopení dvířka směrem nahoru máme před sebou celý úložný prostor skříňky a nikde nám nic nepřekáží (jako např. otvíravá dvířka po stranách skříňky). Tento typ skříněk je dnes asi nejvyhledávanější, a to pro svou mechanickou funkčnost a designové řešení.

Komínová skříň

Komín otvíravý

Nejčastější využití je u potravinové skříně a u vestavěné lednice. Potravinovou skříň můžeme mít širokou opět podle sebe, ale při šířce nad 600mm tu opět platí pravidlo o dvou dvířkách. Vnitřní prostor můžeme vyplnit nastavitelnými policemi, nebo vnitřním výsuvným šuplíkem.

Komín pro lednici má danou jasnou šířku a to je 600mm.

Komín spotřebičový

Nejvhodnější možnost pro využití co nejvíce místa. Tento komín může mít také jen šířku 600mm. Díky možnosti zabudování trouby a mikrovlnky, do prostřední části komínu, nám vzniká úložné místo nad a pod spotřebiči. Do spodní části můžeme umístit například dva šuplíky nebo jen otvíravé dvířko, a do horní části vložit výklop nebo opět otvíravé dvířko. To už je jen na nás.

Skříňka umístěná na pracovní desce

Skříňka roletová

Využívá se v místech, kde se nedá umístit celý komín, a tam kde by se nedali otevřít horní skříňky nebo byly s něčím v kolizi (jiná skříňka, digestoř, police na stěně). Díky tomu, že se rolety nechají vyrobit na přesný vnitřní rozměr skříňky, tak můžeme mít skříňku jakýchkoliv rozměrů. S tím, že je na výšku zarovnaná s výškou komínu nebo horních skříněk. Uvnitř skříňky pak můžeme mít nastavitelné police a nebo za roletu uklízet volně stojící spotřebiče.